Prohledat tento blog

TO ENGLISH SPEAKING READERS

This blog is dedicated to the rockband The Crash from Czech republic, which has existed since 1968 till 1971 and played mostly music from the late sixties and early seventies. In 2010, after more than 40 years the members of the band came together and again started from where they stopped in 1971. Almost complete original group was together up to 2012. Currently they play on regular basis whenever there is interest for their music. Only one original member of the band is left, namely Tomáš Stabenow - accompanying guitar. Solo guitarist Láďa Biela joined the group in 2011. New drummer Milan Bačo joined band again in 2019. He used to play with The Crash durig years 1969-1971. Latest member who joined the band in november 2019 is the bass guitarist Zdeněk Pejsar. Aim of the band is to play music of those great bygone days. This blog-page was created in order to give some information about band's history, support their effort in continuing to play and bring to you latest news about the band and upcoming performances.

The Crash

The Crash

pondělí 14. listopadu 2011

Recenze Milana Chmelenského – Comeback The Crash

Dne 28.května 2011 se v sále kulturního domu v Nové Roli uskutečnil opravdu mimořádný večer. Po čtyřiceti letech zde vystoupila znovu zformovaná skupina The Crash a její pozvaní hosté kapela Greyhound. Přijel jsem do Role už tři hodiny před začátkem a nebyl jsem sám. Přivítali mě organizátoři a zatím prázdný sál již s připraveným pódiem a také velké množství dobových fotografií a plakátů, které byly vystaveny už od vstupního schodiště až do předsálí. Každý návštěvník se musel zastavit a s obdivem prohlížet obrázky ze šedesátých let. Pamětníci si zavzpomínali a procházeli se mezi fotografiemi několikrát za sebou a mnohdy i nevěřícně zakroutili hlavou. Doba před 40-50 lety je prostě už za námi a my si ji můžeme připomínat takovými akcemi jako byla ta v Nové Roli. 

Po dlouhých čtyřiceti letech se dala dohromady populární skupina Crash a dokázala všem přítomným, že to jde. Několikaměsíční tvrdé zkoušení se vyplatilo a comeback se povedl. Nejdříve se ujal slova sám Tomáš Cuhra - Šveska, který se velice zasloužil o znovuobnovení skupiny Crash a vyjmenoval pár vzácných hostů, zavzpomínal na Suchou a Crash-club a poté dal prostor samotné skupině. Celkem zaplněný sál aplaudoval po každé skladbě a taneční parket také prázdný nezůstal. Crash zahráli řadu známých skladeb především od skupiny Creedence Clearwater Revival. Mě mimo jiné potěšila skladba Painter Man od skupiny The Creation. Zvukově bylo vystoupení dobře zvládnuté, zpěv Vency Vozky i vokály byly slyšet a stejně tak i ostatní nástroje. Crasháci své vystoupení rozdělili na dvě poloviny s přestávkou, takže bylo dost prostoru i na setkání a popovídání s muzikanty. Jedním z nich byl Ivan Janiš, který přijel ze Sokolova a kdysi dávno v Crash-clubu na Suché hrál se skupinou The Four. Viděl jsem mezi hosty i další sokolováky, také Milana Šmída z Black Moon, věrnou fanynku Alenu Šimandlovou, i pár chodováků. Vzácnou návštěvou byli ale hosté z Holandska a především z daleké Kanady.

Skupina Greyhound odehrála druhou polovinu večera jako vždy v pohodě. Od úvodní skladby "Pretty Woman" až po závěrečnou "Born To Be Wild" od skupiny Steppenwolf. Líbily se i ostatní skladby repertoáru od Kinks, Cream, Little Richarda a také Led Zeppelin, kde si zvukař efektně pohrál s Onkovým hlasem. Greyhoundům to prostě šlapalo a mě tentokrát svými výkony udivoval Saša Tvrdík na bicí. Konec se však rychle přiblížil. Po rozloučení skupiny Greyhound oznámil Tomáš Stabenow všem přítomným, že si večer mohou ještě prodloužit při diskotéce. Tom společně s Bondym rozjeli přehlídku hitů pro pamětníky a především pro tanečníky, neboť parket před barem byl doslova našlapaný. Sál se ale pomalu vylidňoval, lidé se loučili, poslední stisky rukou, poslední fotografie. Rychle to uteklo. Člověk to prožíval tak intenzivně a to čas vždy běží rychleji. Děkuji všem, i když jejich jména neznám, kteří se podíleli organizačně na tomto večeru. Velké poděkování na závěr patří Šveskovi a Adince za jejich snahu, trpělivost a obětování svého času, který této akci věnovali a také i za odvoz domů do Chodova.
 http://galerie.crash-club.cz/?moid=2287

Žádné komentáře: