Prohledat tento blog

TO ENGLISH SPEAKING READERS

This blog is dedicated to the rockband The Crash from Czech republic, which has existed since 1968 till 1971 and played mostly music from the late sixties and early seventies. In 2010, after more than 40 years the members of the band came together and again started from where they stopped in 1971. Almost complete original group was together up to 2012. Currently they play on regular basis whenever there is interest for their music. Only one original member of the band is left, namely Tomáš Stabenow - accompanying guitar. Solo guitarist Láďa Biela joined the group in 2011. New drummer Milan Bačo joined band again in 2019. He used to play with The Crash durig years 1969-1971. Latest member who joined the band in november 2019 is the bass guitarist Zdeněk Pejsar. Aim of the band is to play music of those great bygone days. This blog-page was created in order to give some information about band's history, support their effort in continuing to play and bring to you latest news about the band and upcoming performances.

The Crash

The Crash

čtvrtek 1. prosince 2011

Poslední čaje v KaSSu Cheb

Recenze Milana Chmelenského

Poslední čaje v KaSSu nebo-li také, jak bylo uvedeno na některých stránkách, "Taneční čaje po 45 letech" se uskutečnily v chebském Kassu 26.11.2011. Úvodem musím přiznat, že to byl výborný večer a že není na místě cokoliv hodnotit negativně i když jsem hned po příchodu do sálu byl nemile překvapen tím, že místa k sezení jsou předem reservována. Naštěstí přímo pod pódiem zřejmě sedět nikdo nechtěl, tak alespoň tam jsem našel místa, kde jsem se společně s přáteli ze skupiny Goodtime usadil i když zvuk zde nebyl příliš dobrý. První kapelou, kteří vystoupili na pódium byli domácí "Yardy´s Band". Znám tuto kapelu jako bluesové seskupení kolem zpěváka Jardy Krištofoviče, ale tento večer skupina pojala ryze v duchu 60. let. První osmiskladbová série byla věnována skupině Beatles. Mimo jiné zazněly skladby: Back in the U.S.S.R., Come Together, Kansas City, The Night Before, She´s A Woman, Act Naturally. V další sérii si přítomní poslechli směs skladeb různých interpretů, např. Caroline - Status Quo, Cocain a další věc od J.J.Caleho, Dům u vycházejícího slunce - Animals, Hey Joe - známá v podání J.Hendrixe, You Don´t Love Me - Allamn Brothers Band a skladbu Midnight Special, kterou hraje spousta jiných kapel. Yardy´s band do sytosti využívali obě sólové kytary a čtyři zpěváky, takže o vokály bylo postaráno. Nálada v sále se stupňovala každou další sérií. V té třetí zaznělo pět známých skladeb, které hrála (možná pořád hraje) skupina Rolling Stones: Satisfaction, Route 66, Last Time, Jumpin´Jack Flash, Honky Tonk Woman. Yardy´s Band otevřeli tento večer a nastartovali skvělou náladu v sále. Tento večer vystoupili v obsazení: Jára Krištofovič - zpěv, foukačka, Zdeněk Pejsar baskytara, zpěv, Milan Morava - sólová kytara, zpěv, Jiří "Barkas" Borovička - sólová kytara a Václav Hess - bicí, zpěv.

Po docela krátké přestávce vystoupila na pódium další domácí příležitostní skupina "Old Boys Pepy Krále", ve které mimo jiných hrají i členové kdysi známé chebské skupiny 60.let "Sconce" (též také jako Count & Sconce). Repertoár této početné formace se skládal nejen ze skladeb 60.let, ale také i těch padesátých minulého století. Úvodní známou "Paint It Black" od Rolling Stones začalo jejich vystoupení. Ve čtyřech sériích jsme slyšeli například skladby: Words (Bee Gees), Proud Mary (Creedence Clearwater Revival), Memphis Tennessee (Chuck Berry), Mighty Queen (Manfred Mann), With A Girl Like You (Troggs), I´m Believer (Monkees), Winchester Cathedral (New Vaudeville Band), Hold Tight (Dave Dee, Dozy, Beaky, Mick & Tich), Daydream (Lovin´Spoonful), Summertime Blues (Eddie Cochran), San Francisco Night (Eric Burdon & The Animals) a starou známou "Nashledanou krokodýle, nashledanou kajmane". Sympatické bylo také, že kapela zahrála jednu vlastní skladbu z doby působení skupiny Sconce, která v době 60.let byla velmi oblíbená a jmenovala se Černá kočka. Na pódiu se vystřídali tři bubeníci (Karel Juhos, Josef Koula...) jeden z kytaristů člen hard-rockových "All Right" Jiří Borovička, na baskytaru Pepa Král, na saxofon Jan Šrámek, na varhany Josef Stain, Míla Hrabě - zpěv a kytara Jiří Henzl. Old Boys se líbili, vzláště pamětníkům, žel já jsem v 60.letech skupinu Sconce nikdy neslyšel. Na přídavek nebyl čas, neboť za dveřmi již čekali The Crash. Pamětníků bylo v sále jistě dost, ale já jsem byl upozorněn pouze na některé členy velmi úspěšné chebské skupiny The Skittles. Poznal jsem pouze známého kytaristu a zpěváka Karla Baštáře.

Třetí a zároveň poslední kapelou tohoto vyjímečného večera byli The Crash z Nejdku. Skupina, jež se dala dohromady letos a svou premiéru po 40. letech, odehrála v květnu 2011 v Nové Roli. Chebské publikum přijalo tuto skupinu velmi vstřícně a od první skladby dávalo najevo svou spokojenost. Podíl na tom měl i zpěvák Crash Venca Vozka, který v Chebu žije. Doprovodnou kytaru a vokál měl na starost Tomáš Stabenow, sólovou kytaru a zpěv, nový člen kapely Láďa Biela, bicí a zpěv Václav "Číňan" Li a baskytaru Bohumír "Bondy" Dvořák. Se zpěvem pomohl i bývalý kytarista skupiny Jiří Hilburger. Parket byl doslova přeplněný, že se téměř nedalo projít k výčepu. Lidé různých věkových kategorií se bavili nadoraz. Crasháci od první skladby pustili do svých posluchařů trochu více decibelů než předešlá kapela a vyšponovali bavící se tanečníky do maximálních výkonů, což jsem nejednou pocítil i u svého stolu. Žel, pro mě a manželku byl čas neúprosný a vlak z Chebu do Chodova odjížděl přesně. Museli jsme se v polovině druhé série zvednout a sál v tom nejlepším opustit a spěchat večerním, jinak moc hezky osvětleným, Chebem na nádraží. Pro úplnost, v provedení skupiny Crash jsme slyšeli jen prvních osm skladeb od známých interpertů jako byli např. Creedence Clearwater Revival, Kinks, Equals, Creation nebo Little Richard. Závěrem musím napsat, že to byla velmi povedená akce a že lidé v Chebu se opravdu umí bavit. Doufám, že za rok se zase všichni sejdeme na Tanečních čajích big beatu 60.let.

V galerii je celkem 73 fotografií, ale blog je uspořádal v opačném pořadí. Zde je odkaz na galerii: http://musiclife-emerson.blog.cz/galerie/posledni-caje-v-kassu-cheb

Žádné komentáře: