Prohledat tento blog

TO ENGLISH SPEAKING READERS

This blog is dedicated to the rockband The Crash from Czech republic, which has existed since 1968 till 1971 and played mostly music from the late sixties and early seventies. In 2010, after more than 40 years the members of the band came together and again started from where they stopped in 1971. Almost complete original group was together up to 2012. Currently they play on regular basis whenever there is interest for their music. Only one original member of the band is left, namely Tomáš Stabenow - accompanying guitar. Solo guitarist Láďa Biela joined the group in 2011. New drummer Milan Bačo joined band again in 2019. He used to play with The Crash durig years 1969-1971. Latest member who joined the band in november 2019 is the bass guitarist Zdeněk Pejsar. Aim of the band is to play music of those great bygone days. This blog-page was created in order to give some information about band's history, support their effort in continuing to play and bring to you latest news about the band and upcoming performances.

The Crash

The Crash

pondělí 13. února 2017

Zdařilá akce ve Vysoké Peci s KIKS a The Crash

Krátce shrnuto, sobotní večer ve Sportce ve Vysoké Peci s kapelami Kiks a The Crash proběhnul ve výborné náladě pro všechny zůčastněné. Pozvaná kapela Kiks z Kladna vystoupila jako první, a až na pár vyjímek zahrála svůj vlastní repertoár v jadrné češtině. Dokázala přítomné dostat do varu a parket byl neustále plný. Na konci svého vystoupení museli přidávat... prostě se líbili. Paráda. Díky jim za předvedený výkon.

Po nich nastoupili dalo by se říci skoro domácí The Crash, ke svému letošnímu prvnímu vystoupení po více než měsíci a půl. Díky Kiksákům měli již přítomné dobře naladěné, a tak to mohli snadno rozjet dál. Zahráli jen asi půlku svého repertoáru, ale zato s vervou a chutí pro ně příznačnou. Lidé křepčili na parketu o sto šest a nálada vyvrcholila během posledních tónů. Z tváří lidí se dalo vyčíst, že byli s dnešním večerem spokojeni. A o to tady přece šlo, né? Takže tímto děkujeme všem, kdo se přišli podívat, a samozřejmě i kapele Kiks za zdařilou akci ve Vysoké Peci.
Žádné komentáře: