Prohledat tento blog

TO ENGLISH SPEAKING READERS

This blog is dedicated to the rockband The Crash from Czech republic, which has existed since 1968 till 1971 and played mostly music from the late sixties and early seventies. In 2010, after more than 40 years the members of the band came together and again started from where they stopped in 1971. Almost complete original group was together up to 2012. Currently they play on regular basis whenever there is interest for their music. Only one original member of the band is left, namely Tomáš Stabenow - accompanying guitar. Solo guitarist Láďa Biela joined the group in 2011. New drummer Milan Bačo joined band again in 2019. He used to play with The Crash durig years 1969-1971. Latest member who joined the band in november 2019 is the bass guitarist Zdeněk Pejsar. Aim of the band is to play music of those great bygone days. This blog-page was created in order to give some information about band's history, support their effort in continuing to play and bring to you latest news about the band and upcoming performances.

The Crash

The Crash

středa 16. října 2013

Jaroslav Zavadil nás definitivně opustil.

Jaroslav Zavadil, bývalý manažer skupiny The Crash z dob její úspěšné existence v šedesátých a sedmdesátých letech, opustil tento svět v prosinci 2012 v Londýně ve věku 70 let. Z Čech odešel v roce 1970 do Anglie, a to kvůli tehdejší situaci v naší zemi. Bohužel se mi ho nepodařilo vypátrat i přes veškerou snahu a kontakt s jeho anglickou ženou. Je to právě ona, která mi dnes tuto smutnou zprávu poslala e-mailem. Jarda byl po svém odchodu od rodiny dlouho nezvěstný a ani ona nevěděla co s ním je. Teprve nyní se jeho rodina po mém tipu dopátrala co se s ním stalo, a bohužel jsme ho našli příliš pozdě. Její e-mail zněl následovně: Hello Vaclav, I dont know if you made contact with Jaroslav but the sad news is that he died last year. I will be making arrangements for his funeral in the coming days. Lorraine Zavadil
Překlad: Ahoj Václave, Nevím, jestli jsi měl kontakt s Jaroslavem ale smutná zpráva je, že zemřel v loňském roce. V nejbližších dnech budu dělat přípravy na jeho pohřeb. Lorraine Zavadil

Po setkání členů kapely v roce 2010, ještě předtím než kapela začala hrát nanovo, byl Jarda vzpomínán a také jediným, koho se tehdy nepodařilo vypátrat. Na slezinách chyběl pouze on, a bývalí již nežijící členové kapely The Crash, zpěvák Emil Fracka a ex-bubeník Ilja Kováč.

Nezbývá než uctít jeho památku a konstatovat, že je nás zase o jednoho méně.

1 komentář:

The Crash řekl(a)...

Jarda do kapely přišel velice záhy. Seznámili jsme se s ním na zájezdu do Vídně. Byl opravářem televizorů a tak se nám velice hodil nejprve jako udržbář a opravář naší aparatury. Postupně začal mluvit i do způsobu zkoušení a zavedl systém. Dovedl ukáznit Emila. Po příchodu Tondy a Číňana do kapely se zcela ujal vedení skupiny. Všichni jsme museli dát výpověď v práci (Tonda a Číňan už nepracovali dávno). Skupina odešla z Bernova (Mexiko) - kde zkoušela i hrála a odstěhovala se na Suchou nad Nejdkem. Zkoušelo se denně. Ráno v 08:00 hodin jsme se sešli u autobusu a jeli do "práce". Kulturák v Suchý byl dřevěný a tak jsme si užili pořádné zimy. Jarda nás připravil na profesionální přehrávky a na 1. západočeský festival big-beatových skupin v Plzni. Nedopadli jsme vůbec špatně. Začal nádherný čas beatových večerů v Suché, v -Beat club Crash-čína jak se tomu místu říká dodnes. Klub byl vyzdoben plakáty vystupujících skupin a pop artovými výtvory z dílny Tomáše Cuhry-Švesky prostě nádhera. Jarda Zavadil zařídil vstup klubu do Svazu klubů mládeže a také právní subjektivitu klubu, takže jsme mohli i podnikat a vznikly dva bary s občerstvením. Vše se rozběhlo do takových rozměrů, že zřejmě Jarda jako hlavní organizátor se stal pro státní instituce v té době osobou nežádoucí. V době největší kojunktury klubu nám náhle oznámil, že se vším končí a záhy na to zmizel z republiky. Klub i kapela pak fungovala ještě chvíli i nuceně pod "ochranou " SSM až do úplného zákazu, ale tu historii všichni známe - normalizace!
Tomáš Stabenow