Prohledat tento blog

TO ENGLISH SPEAKING READERS

This blog is dedicated to the rockband The Crash from Czech republic, which has existed since 1968 till 1971 and played mostly music from the late sixties and early seventies. In 2010, after more than 40 years the members of the band came together and again started from where they stopped in 1971. Almost complete original group was together up to 2012. Currently they play on regular basis whenever there is interest for their music. Two original members of the band continue to play, namely Tomáš Stabenow - accompanying guitar and Václav Li (Chinese) - drums. Both used to play together back in 1969. Solo guitarist Láďa Biela joined the group in 2011. Latest addition to the band in 2013 was bass guitarist Vítek Šebesta. Aim of the band is to play music of those great bygone days. This blog-page was created in order to give some information about band's history and support their effort in continuing to play and bring to you latest news about the band and upcoming performances.

The Crash

The Crash

čtvrtek 18. září 2014

You Really Got Me - The Kinks (The Crash cover)


2 komentáře:

Anonymní řekl(a)...

Zdravím,
tak jsem shlédnul první video kapely a na to, že je to nahráváno v amatérských podmínkách (žádná studiová nahrávka), tak jsem byl mile překvapen. Pouštěl jsem si to několikrát, zrovna tak bez obrazu....a opravdu dobré.
Kapela šlape, zvláště pak rytmika - basa, bicí. Číňan se neskutečně vyhrál, hraje s přehledem, lehce, naprosto přesně.
Občas šmejdím na You Tube a koukám na ty dnešní "oldies kapely" a tohle patří opravdu k tomu nejlepšímu bez ohledu na to, jaký repertoár kapely hrají.
Doufám, že časem přibudou další videa, neškodil by vlastní kanál na YT. Byl bych jedím z prvních "odběratelů" .
bob

Anonymní řekl(a)...

Díky Bobe to potěší zvláště od člověka,který tomu rozumí.Nezajedeš se někdy za námi podívat -co takhle 13.prosince budeme v klubu Irská v K.Varech ? Zdraví kapela a TOM Stabenow