Prohledat tento blog

TO ENGLISH SPEAKING READERS

This blog is dedicated to the rockband The Crash from Czech republic, which has existed since 1968 till 1971 and played mostly music from the late sixties and early seventies. In 2010, after more than 40 years the members of the band came together and again started from where they stopped in 1971. Almost complete original group was together up to 2012. Currently they play on regular basis whenever there is interest for their music. Only one original member of the band continue to play till today, namely Tomáš Stabenow - accompanying guitar. Solo guitarist Láďa Biela joined the group in 2011. In 2013 came bass guitarist Vítek Šebesta. Latest addition to the band is drummer Jiří Bavr- Lokajíček (2019). Aim of the band is to play music of those great bygone days. This blog-page was created in order to give some information about band's history and support their effort in continuing to play and bring to you latest news about the band and upcoming performances.

The Crash

The Crash

úterý 1. dubna 2014

Druhé hraní v IRSKÉ

Se zvědavostí na výkon kapely The Shadows Revival, která nastoupila na pódium hudebního klubu v IRSKÉ jako první a musela lámat ledy, začalo v sobotu večer na Růžáku další vystoupení kapely The Crash. The Shadows Revival zahráli svůj repertoár v duchu první poloviny šedesátých let a pro mladší a střední generaci, která je přece jenom zvyklá na více plynu, to už nestačilo na to, aby se houfně tlačili na parket. Takže se na sále hlavně poslouchalo. Nicméně, jsme rádi, že se s námi o své umění podělili a to se cení.

Po menší pauze se na pódium vyškrabali Crešáci, aby se pokusili zopakovat úspěšné vystoupení z února. Podle ohlasu přítomných se jim to podařilo, protože parket byl neustále plný a lidé byli spokojeni jak s výkonem, tak i s atmosférou. Kapela také zahrála nové skladby, které mezitím zařadila do svého repertoáru. Abychom vám přiblížili atmosféru na sále, přikládáme sem několik kvalitních fotek od Jana Maška, který je téměř dvorním fotografem kapely.
Žádné komentáře: